Čo dávate, sa vám vráti – aj zbrane!

Ilustračný obrázok (Izrael): flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Ministerstvo vnútra, ministerstvo obrany, prezidentka Čaputová budíček…
 
Čo robili vlády Matoviča, Hegera a Ódora pre kontrolu a zabránenie dovozu nelegálnych zbraní na Slovensko? Správne -  Nič…
 
Okrem nelegálnych migrantov, ďalšou hrozbou pre Slovensko je pašovanie zbraní z Ukrajiny alebo iných teritórií, ich distribúcia, predaj na čiernom trhu a ilegálne ohrozovanie obyvateľstva občanmi z cudziny. Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne aktivity štátu, aby situácia v tomto smere bola pod kontrolou. Ak kompetentné orgány (KO) budú riešiť tento problém s takým „úsilím“ ako problém s migrantmi, tak občania SR majú plné právo obávať sa o svoju bezpečnosť a nebodaj použitia týchto zbraní proti nim.
 
Migrantská kríza už existuje niekoľko rokov. Ilegálne klany prevádzačov naše územie nevynechali zo svojho záujmového zoznamu. Nikto z KO zatiaľ verejnosť neinformoval či boli zachytené nejaké ilegálne zbrane, náboje, trhaviny alebo podobný materiál  (v skratke M) v rozpore s našimi zákonmi. Nevieme nič o trasách pašovania zbraní, nič o tom, koľko tohto M je na Slovensku ani miesta uskladnenia resp. budúceho použitia. Pretože čoraz viac sa začínajú vynárať otázky so zakladaním ilegálnych spiacich buniek, zložených z teroristov, schopných použiť M proti našim občanom. Ak fungujú na Západe, niet pochýb, že na Slovensku ich založenie je len otázkou času, ak už neexistujú. Noviny Plus už pred piatimi rokmi napísali, že Europol odhaduje, že v Európe je asi 2200 potencionálnych teroristov organizovaných v spiacich bunkách alebo jednotlivcov.
 
Migranti, resp. utečenci z Ukrajiny tvoria druhú kategóriu občanov, ktorí môžu podobný M na Slovensko nelegálne privážať. Nie je tajomstvom, že občania prichádzajúci z Ukrajiny môžu mať dosah  na tento M a môžu s ním nakladať podľa cieľov, ktoré sledujú. Samotná  ukrajinská armáda s týmto tovarom obchoduje a distribuuje ho do ďalších štátov (vrátane tankov, rakiet alebo inej ťažkej techniky). Z tohto dôvodu pracuje na Ukrajine aj americká kontrolná skupina, ktorá má za úlohu dosledovať dovážaný M z krajín NATO a miesto jeho určenia.  Na Slovensku nie sú známe žiadne prípady manipulácie s týmto M a  ani verejnosť nebola informovaná o jeho záchytoch.
 
Okrem americkej strany sa problematike distribúcie zbraní venujú aj ruské vyšetrujúce orgány. Preto by som na mieste KO bral ako výstrahu ruskej strany, ktorá prostredníctvom médií napr. Vzgľad hovorí o možnosti získania aj amerických zbraní palestínskou organizáciou Hamas a ich použití v konflikte s Izraelom. Distribútorské toky a cesty sú rôzne a mafiánske skupiny venujúci sa distribúcii tohto M sú vynaliezavé v dosiahnutí úspešného obchodu s touto nelegálnou, ale lukratívnou komoditou. Potvrdil to aj Yakov Kedmi, bývalý šéf izraelskej spravodajskej agentúry Nativ. Jeho analýzy a tvrdenia sú považované za seriózne vzhľadom k znalostiam danej problematiky.
 
Kedmi k tomu uvádza: „Pokiaľ ide o americké zbrane, mohli sa dostať do rúk militantom Hamasu niekoľkými spôsobmi, pretože mnohé krajiny vrátane Turecka a Iránu obchodujú s americkými zbraňami. Militanti majú navyše možnosť kúpiť si ho na čiernom trhu. Zdrojom dodávok by mohla byť aj Ukrajina. Mnoho miestnych oligarchov spojených s ministerstvom obrany predáva tzv. „zahraničnú pomoc“ ďalej do tretích krajín. Ak sa ukáže, že americké zbrane pre Hamas boli poslané z Ukrajiny, nebude to mať pre jeho vedenie žiadne dôsledky. Diplomatická odpoveď môže nasledovať len vtedy, ak sa preukážu cielené dodávky. Zelenského úrad môže vždy zvaliť vinu na svojich zločincov a oligarchov, aby sa vyhol trestu.“
 
O podozrení dodania zbraní Hamasu z Ukrajiny hovorila aj americká kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová a uviedla potrebu spolupracovať s Izraelom na identifikácii označení a číslovania útočných zbraní.
 
Aj podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev vyhlásil, že zbrane dodávané Kyjevu krajinami NATO sa aktívne používajú v Izraeli. Zároveň vo vzácnej zhode aj Greeneová aj Medvedev uviedli, že americké zbrane mohli byť Hamasu distribuované aj z Afganistanu.
 
Pretože na Slovensku momentálne vládne zástupná nikým nezvolená vláda, nedá sa očakávať, že by v tejto otázke KO podnikli nejaké kroky na zvýšenie a zaistenie bezpečnosti občanov. Keď zlyhali pri zaistení hranice pred migrantmi, zlyhajú opäť. Nie sú mentálne nastavení na zabezpečenie a plnenie týchto vážnych úloh. Americká guvernérka štátu Slovensko Čaputová sa stará skôr o to, ako dostať k moci Progresívne Slovensko. Na svoju úlohu hlavného veliteľa ozbrojených síl vyplývajúcej z Ústavy SR si pre výpadok pamäti nespomína. Preto nesie okrem KO tiež svoj podiel zodpovednosti v tomto smere.
 
Pri migrácii v zahraničí napr. Maďarsko, Srbsko boli ozbrojené strety a streľba zaznamenaná už od jesene minulého roku. Viď odkazy. Znepokojujúce z nášho pohľadu je to, že napriek niekoľkoročným medializovaným informáciám neboli známe opatrenia KO na zvládnutie kritického stavu v prípade streľby. Nehovoriac o kontrolách prípadných tokov nelegálneho M na, alebo cez Slovensko. Pritom za tento stav nesú zodpovednosť KO, ktoré de facto na Slovensko migrantov pozývajú za účelom registrácie. RTVS konštatovalo, že: „V Maďarsku neexistuje žiadna registrácia migrantov. Podľa postupu ich maďarská polícia zadrží a pošle naspäť do Srbska. Na celej balkánskej migračnej trase registruje migrantov len Slovensko“.
 
Slovensko je v tejto oblasti pasívne. A zbytočne zbyrokratizované. Máme množstvo predpisov, analýz, strategických materiálov a pod. Papierovo sme vybavení veľmi dobre. Ale tu sme skončili. V praxi sme bezzubí.
 
Viac na:
 
https://vz.ru/news/2023/10/9/1234140.html
https://skspravy.sk/usa/kongresmanka-greenova-hamas-mohol-dostat-zbrane-z-ukrajiny-na-utok-na-izrael/
https://slovanskenoviny.sk/medvedev-zbrane-nato-dodane-ukrajinskym-nacistom-sa-aktivne-pouzivaju-v-izraeli/
https://www.teraz.sk/zahranicie/srbsko-pri-potycke-medzi-migrantmi-v/676911-clanok.html
https://echo24.cz/a/HTNHF/zpravy-svet-madarsko-srbsko-hranice-migranti-samopaly-400-zadrzeny-denne-zhorsuje
https://spravy.rtvs.sk/2023/09/prilev-migrantov-na-slovensko-je-sposobeny-aj-tym-ze-sa-dostavaju-cez-srbsko-madarsku-hranicu-pozrel-sa-tam-aj-stab-rtvs/
https://www.trend.sk/spravy/brusel-zriadi-moldavsku-centrum-aby-zastavil-pasovanie-zbrani-ukrajiny
 
Z mesta SNP Ivan Štubňa

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore