Cesta do lepšieho sveta začína aj končí v našom srdci

Obrázok od svklimkin z Pixabay

Náš svet dnes nie je žiadne idylické miesto. Je tu príliš veľa utrpenia, ktoré nie je nevyhnutné a spôsobujeme si ho sami medzi sebou. Je príliš málo ľudí, ktorých to trápi a ktorí by ho radi napravili.

Ktosi múdry povedal, že svet menia iba tí, ktorí sa ho nepokúšajú meniť. Doprajme druhým priestor na dýchanie, buďme spokojní s  tým, ako žijeme, buďme vďační za to, čo máme. Z tej spokojnosti a vnútorného šťastia sa potom zrodí skutočná premena nás samých. A tým meníme aj svet bez toho, aby sme na tom cieľavedome pracovali. V tom je nadčasová múdrosť. Zmeň seba a zmeníš svet.

Ako to urobiť?
Predstav si ľudí ako sviečky. Sviečky, ktoré nehoria. Zmeniť seba znamená zapáliť svoju sviečku, zapáliť v sebe lásku a šťastie. Horiaca sviečka v zástupe tmavých voskových stĺpikov je z diaľky nápadná. Keď horíš, priťahuješ pozornosť. Až potom dokážeš zapáliť ostatné sviečky. Až keď v sebe objavíš lásku, potom môžeš túto lásku rozdávať ďalej. Ostatné sviečky si všimnú tvoj plameň a niektoré z nich sa budú chcieť zapáliť tiež. Postupne sa zapáli viac a viac sviečok, až bude horieť každá sviečka na svete. To znamená zmeniť svet.

V súčasnosti vládne konzum. Ale ľudia trpia duchovne, pretože im chýba šťastie a vnútorný pokoj. Mám pocit, že v  posledných rokoch svet prežíva len naháňačku za hmotou. Prial by som mladým, čo dnes hľadajú v živote svoje miesto, aby nepodliehali všeobecnej hystérii, honbe za luxusom a peniazmi, aby si udržali duchovné ideály a nedali si nanútiť životný štýl, ktorý sa končí na povrchu. Pozitívnej alternatívy okolo nás je predsa dosť.

Aká by mala byť  filozofia plnohodnotného života ?
Žiť šťastne tu a teraz. Žiť v súlade s prírodou, s  matkou Zemou, s  týmto zázračným vesmírom. To nás urobí šťastnými a  túto kvalitu môžeme potom rozlievať naokolo na vyprahnutú zem. Zjavne musíme vybudovať tvorivú spoločnosť. V tvorivej spoločnosti bude základnou a najvyššou hodnotou život, bezpečie a sloboda človeka .
 
A ešte ponúkam recept, ktorý je asi utopický. Treba vychovať čestných a múdrych ľudí. To sa však ľahko povie a ťažšie spraví. Faktom však ostáva, že súčasný relativizmus vzal ľuďom  zodpovednosť a morálku.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Zvykli sme si hovoriť ako o „utopických“ o plánoch a víziách, ktoré nie sú realizovateľné. Vízia autora v tomto zmysle nie je utopická. Je niečo iné vytvoriť Utópiu ako ideálny model, ktorý by mali realizovať iní, a niečo iné je „sám zapaľovať svoju sviečku“.

V tejto súvislosti by som však chcel upozorniť na to, že presne tento model sa dá aplikovať aj na celé skupiny – politické hnutia. Niektoré majú priamo v stanovách, že sú revolučné a chcú zmeniť svet. Ale presne podľa návodu autora by mali najskôr meniť a pestovať vzťahy vo svojej skupine – medzi sebou. Predstavitelia politického hnutia, ktorí deklarujú sociálnu rovnosť ako prioritu, nebudú vierohodní, ak sa budú k svojim kolegom správať povýšenecky a arogantne. A nikto na svete neuverí, že ľudia, ktorí majú blízko k vulgarizmom a nadávkam, sa niekedy pričinia o slušnosť vo vzťahoch.

Ak teda nejaká politická skupina chce zmeniť svet, tak najlepší spôsob je – vytvoriť taký nový lepší mikrosvet vo svojej pôsobnosti. Zapáliť svoju kolektívnu sviečku, ako navrhuje Dušan Piršel.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore