Čaká nás osud Neandertálcov?

Ilustračný obrázok: Pixabay

Čo spôsobilo vyhynutie ľudského druhu, ktorý obýval Európu oveľa dlhšie ako dnešný moderný človek?
Bol to boj s moderným človekom, ktorý začal postupne „kolonizovať“ územie, ktoré Neandertálci obývali niekoľko tisícročí?
Vedci získavali veľa rokov mnoho nových dôkazov o ich živote, ale najviac hľadali dôkazy o tom, čo spôsobilo ich zánik.
Bola to udalosť, ktorá môže spôsobiť zánik vyspelej civilizácie.

Pred 40 tisíc rokmi sa klíma v Európe prudko zmenila, nastala obrovská zima, ktorá spôsobila smrť veľkému počtu nielen Neandertálcov, ale aj moderných ľudí.
Tieto zmeny prinútili Neandertálcov opustiť ich domovy a hľadať bezpečnejšie územia.
Podľa vedcov populácia Neandertálcov nebola veľká, mala asi 100 000 členov a boli veľmi roztýlení po veľkom území, pretože nevytvárali veľké komunity.
Zmena klímy zdecimovala ich populáciu na približne 20 000 ľudí, čo bolo pre ich druh veľkým ohrozením.
Najväčšia tragédia nielen pre Neadertálcov, ale pre všetkých obyvateľov, však mala ešte len nastať.
Vedci získali dôkazy o ničivom výbuchu supervulkánu Campi Flegrei spred 39 000 rokov.
Našli ich v Grónskom ľadovci, kde sa robili prieskumné vrty. V ľadovci sa našli z toho obdobia zlúčeniny síry z vulkanickej erupcie.
V Rumunsku, vzdialenom viac ako tisíc kilometrov od miesta výbuchu našli geolóvia vrstvu sopečného popola z erupcie Campi Flegrei hrubšiu ako jeden meter. Z týchto zistení mohli začať vypočítavať silu erupcie. Bola omnoho väčšia ako sa predpokladalo. Popol z tejto sopky sa našiel v Lýbii a aj v Rusku. Bola zasiahnutá celá južná a východná Európa, ktorú pokryla hrubá vrstva popola. O pár dní sa popol dostal až na územie Strednej Ázie a Blízky východ, na územia, kde žili Neadertálci.
Supervulkán Campi Flegrei leží v blízkosti Neapola a v jeho kaldere žije približne pol milióna obyvateľov, bezprostredne ohrozuje štyri milióny ľudí. Začal sa znovu prebúdzať a vyháňať ľudí z ich obydlí. Vedci podrobne monitorujú jeho terajšiu aktivitu. Za posledných tridsať rokov sa zem v okolí kaldery zdvihla o viac ako dva metre, sopka začala chrliť sírnaté plyny. Vedci majú obavy robiť prieskumné vrty, aby nespôsobili katastrofu. Pyroklastický prúd môže pochovať celé toto územie pod metre lávy, tak ako pochovala Vezuv Pompeje.
Sopečný prach v atmosfére spôsobuje sopečnú zimu, všetko živé hynie už pod centimetrovou vrstvou popola…
Proti takýmto katastrofám je ľudstvo bezmocné aj v tejto dobe, keď sme na úplne inej technickej úrovni.
Výbuch sopky Campi Flegrei vyhubil skoro všetkých obyvateľov vtedajšej Európy, nielen Neandertálcov.
Prežili len ľudia žijúci v okrajových častiach kontinentu.
Vedci zistili, že najdlhšie žili Neandertálci v skalách Gibraltáru, ešte asi 15 000 rokov po výbuchu Campi Flegrei.
Žili tam bez toho, aby vedeli, že sú poslednými svojho druhu…
Podobný osud možno čaká aj nás. Supervulkánov, ktoré sa pomaličky prebúdzajú je viac. V Európe máme dva. Okrem spomínaneho Campi Flegrei, je ešte jeden v Nemecku. Vedci len nedávno zistili, že Laachske jazero neďaleko Bonnu je kráterom obrovského supervulkánu.
Proti sile prírody sme stále bezmocní a to by sme si mali uvedomiť. Nie sme páni tvorstva, sme len malou súčasťou planéty, ktorej svojou hlúposťou a sebectvom ubližujme a ničíme ju, namiesto toho, aby sme ju zveľaďovali a chránili.

Devana

Slnovratovo 30. december 2016

Dodatok autorky:

Poznatky k napísaniu článku som čerpala zo zaujímavého dvojdielneho dokumentárneho filmu „Neandertálska apokalypsa”, ktorý bol odvysielaný pred šiestimi rokmi. Asi pred mesiacom ho televízna stanica uviedla znova.

Čo sa zmenilo za tých šesť rokov od napísania tohto článku?

Veľa a v skutočnosti nič.

Máme síce ešte novšie technické a technologické výdobytky, ale ľudstvu chýba niečo veľmi podstatné.

V týchto dňoch sme svedkami prírodnej katastrofy v USA, Kanade, Japonsku a iných častí sveta. Mrazivé počasie, snehové búrky a iné výkyvy počasia zapríčinili v týchto štátoch a najmä v USA stav, ktorý média prirovnávajú k vojnovej zóne. Množstvo ľudí trpí chladom a nedostatkom základných ľudských potrieb. Sú hlásené obete na životoch.

Áno, ľudstvo sa pýši technológiami, ničivými zbraňami, lieta do vesmíru, ale nedokáže si poradiť s následkami prírodných katastrof. Chýba mu základná vízia a plán záchrany čo najväčšieho počtu obyvateľov planéty, a tým nemyslím iba ľudí.

V článku som spomínala výbuch supervulkánu Campi Flegrei. Z minulosti vieme, že po každom takomto masívnejvšom výbuchu prichádza „sopečná – vulkanická zima”. Ochladenie, ktoré spôsobuje aj niekoľkoročnú neúrodu, úhyn zvierat, hladomor.

To čo sa deje v týchto dňoch v spomínaných štátoch je varovaním pre ľudstvo a mocenské elity, ktoré sú natoľko odtrhnuté od reality života, že im v skutočnosti na ľudskom živote a živote, ktorý je na Zemi, nezáleží.

Na čo sú ľudstvu najmodernejšie technológie, ktoré pri prvom vážnejšom problému spôsobujú kolaps všetkého, čo ľudia v súčasnom svete využívajú na prežitie?

Potrebuje ľudstvo skutočne žiť v strohej technosfére, ktorú postupne presadzujú a vytvárajú technokrati, ktorí postupne preberajú všetku moc na planéte? Alebo ľudstvo potrebuje nevyhnutnú víziu a plán prežitia súčasnej civilizácie? Pretože aj napriek tomu, že mocenské elity, ktoré si vo svojej spupnosti namýšľajú, že sú bohmi, je niečo „viac” ako sú oni . A to „viac” začalo v týchto dňoch ukazovať svoju silu. Preto, ak nechceme mať rovnaký osud ako Neandertálci, mali by sme pochopiť, čo je pre ľudstvo to najdôležitejšie…

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore