Americký letec Aaron Bushnell sa upálil pred izraelskou ambasádou vo Washingtone

Ilustračný obrázok: flickr

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Americký, iba 25-ročný letec, ktorý slúžil v 70. spravodajskom, sledovacom a prieskumnom krídle vzdušných síl sa upálil pred izraelskou ambasádou vo Washingtone. Týmto otrasným činom vyjadril nesúhlas s genocídou Palestíny Izraelčanmi.
 
Keď Bushnell horel, opakovane kričal „ Osloboďte Palestínu“, zatiaľ čo policajt na neho namieril zbraň kým  na miesto dorazili miestne pohotovostné služby. Policajt sa priblížil k scéne, namieril pištoľ na Bushnella mimo kamier a prikázal mu, aby si  „sadol na zem“, zatiaľ čo iný policajt kričal „Nepotrebujem zbrane, potrebujem hasiace prístroje! (Americkí policajní obmedzenci majú nabifľované služobné postupy a predpisy. Že v tomto prípade boli nepoužiteľné ich zjavne nezaujímalo).

Akt sebaupálenia bol vysielaný naživo na Twitchi (americká služba zameraná na živé vysielanie videa). Bushnell bol prevezený do nemocnice v kritickom stave, kde na druhý deň zomrel. Zanechal závet, v ktorom všetky svoje úspory odkázal Palestínskemu detskému fondu. Pred izraelskou ambasádou vo Washingtone horia sviečky a odkazy, vyjadrujúce protesty proti izraelskej brutalite.

Čin Bushnella trefne okomentovala novinárka Sana Saeed: „Meno Aarona Bushnella bude naďalej žiť ako príklad morálneho vzdoru a protestu proti režimu genocídy. Vzdal sa života pre niečo väčšie ako on sám, proti svojej vlastnej uniforme“. Izrael je v súčasnosti pred Medzinárodným súdnym dvorom obvinený z porušenia Dohovoru o genocíde pri útoku na palestínsku enklávu. Viaceré americké médiá sa neštítili vyhlásiť Bushnella za psychicky narušeného. Nečudujem sa tomu, lebo tento čin je zrkadlom do duše americko-izraelskej politiky.

Pre Izrael je tento čin čiernou škvrnou. Ich médiá obetu Bushnella znevažujú alebo ignorujú. Nebezpečná židovská mimovládka ADL, ktorá vyhlasuje kritiku Izraela za antisemitizmus sa vyjadrila že: “Protiizraelské a krajne ľavicové účty vítajú Bushnella ako mučeníka“…Dokonca znevažuje aj Jewish Voice for Peace, čo je najväčšia progresívna židovská antisionistická a antimilitaristická organizácia na svete. Ich činnosť je stručne vyjadrená nasledovne:
„Organizujeme svojich ľudí a vzdorujeme sionizmu, pretože milujeme Židov, židovstvo a judaizmus. Náš boj proti sionizmu nie je len aktom solidarity s Palestínčanmi, ale aj konkrétnym záväzkom vytvoriť židovskú budúcnosť, ktorú si všetci zaslúžime. Bojujeme za prosperujúci judaizmus a židovské komunity, za mnohorakosť židovských kultúr a za budúcnosť židovského národa. Predstavujeme si svet, kde všetci ľudia – od USA po Palestínu – žijú v slobode, spravodlivosti, rovnosti a dôstojnosti. Ako generácie židovských ľavičiarov pred nami, aj my bojujeme za oslobodenie všetkých ľudí. Veríme, že prostredníctvom organizovania dokážeme rozložiť inštitúcie a štruktúry, ktoré podporujú nespravodlivosť, a namiesto nich vyrastie niečo nové, radostné, krásne a život podporujúce…“ Čiže na rozdiel od militantných židov, priznávajú práva aj ostatným národom a chcú žiť v mieri aj s inými národmi sveta.

Informáciu o upálení Bushnella priniesli aj viaceré slovenské médiá. Zaujímavé je, že korporátne médiá a negatívny mainstream udalosť len popísali, väčšinou bez komentára. Redaktori štvavých médií ako napr. SMEčky  a Aktualít jednoducho udalosť odignorovali. Je to preto, lebo v nich vládne neobjektivita, píšu len výberovo podľa toho čo sa im hodí, dávajú priestor väčšinou opozícii, neinformujú verejnosť o udalostiach v súvislostiach, manipulujú s čitateľmi a v konečnom dôsledku porušujú etický kódex novinára.

Viac na:
https://www.adl.org/resources/blog/anti-israel-activists-terrorist-organizations-hail-aaron-bushnell-martyr-after-self
https://nypost.com/2024/02/27/us-news/aaron-bushnell-claimed-secret-knowledge-of-us-forces-in-gaza/
https://www.palestinechronicle.com/free-palestine-final-words-of-us-soldier-before-self-immolation-in-protest-of-gaza-genocide-video/
https://www.jewishvoiceforpeace.org/about/#mission

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Dodatok Mariána Moravčíka:

Ilustračný obrázok je kresba mne neznámeho autora, ktorá zobrazuje podobný čin vietnamského mnícha Thích Quảng Đức z júna 1963. Vtedy táto správa a fotografie boli na prvých stranách všetkých denníkov a J. F. Kennedy vtedy povedal, že „V dejinách ľudstva ešte žiadny obrázok v novinách nevyvolal po celom svete toľko emócií.“
Začiatkom 60-tych rokov bol svet iný. Dnes je emocionálne otupený a médiá burcujú ľudí kvôli nepodstatným malichernostiam. Práve preto, aby sme nevnímali to, čo je dôležité.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore