Albert Einstein o odstránení nebezpečenstva vojny

Obrázok od 1tamara2 z Pixabay

My všetci, hlavne v USA a ZSSR, budeme musieť uznať, že sme síce premohli vonkajšieho nepriateľa, ale nedokázali sme sa oslobodiť od mentality, ktorú vytvorila vojna. Nie je možné dospieť ku skutočnému mieru, ak budeme svoje chovanie prispôsobovať eventualite nejakého budúceho konfliktu – zvlášť keď je čím ďalej zrejmejšie, že taký konflikt by znamenal všeobecné zničenie.

Moja účasť na výrobe atómovej bomby spočívala v jednom jedinom úkone: podpísal som list prezidentovi Rooseveltovi, v ktorom sa zdôrazňovalo, že bude nutné vo veľkom vykonať pokusy, aby sa preskúmalo, či je vôbec možné atómovú bombu vyrobiť.

Bol som si vedomý, aké nebezpečenstvo pre ľudstvo sa skrýva v tom, že by sa taký zámer podaril. Lenže bolo pravdepodobné, že aj Nemci pracujú na tomto probléme a ich vyhliadky na úspech nie sú zanedbateľné. Preto som musel túto výzvu podpísať. Nič iné mi neostávalo, hoci som presvedčený pacifista. Zabíjanie vo vojne nie je, podľa mojej mienky, o nič lepšie než obyčajná vražda.

Kým národy nie sú odhodlané spoločnými akciami odstrániť vojny a riešiť svoje konflikty a chrániť svoje záujmy len mierovými rozhodnutiami na základe zákonov, pripadá všetkým nevyhnutné pripravovať sa na vojnu. Pripadá im nevyhnutné chystať si všetky prostriedky, aj tie najodpornejšie, aby ich pri všeobecnom zbrojení nikto nepredbehol. Takáto cesta však vedie k vojne úplne nevyhnutne, a tá za dnešných okolností znamená všeobecné zničenie.

Za týchto okolností bojovať len proti vojnovým prostriedkom – zbraniam, nemá vyhliadky na úspech. Tu pomôže len odstránenie vojen a vojnového nebezpečenstva. Na tomto cieli by sme mali pracovať a nemali by sme dopustiť, aby nás niekto prinútil urobiť niečo, čo je s týmto cieľom v rozpore. Na jednotlivca je to veľmi ťažká úloha, lebo ten vie, ako veľmi je sociálne závislý. Ale nie je to nesplniteľné.

Gándhí, najväčší politický génius našej doby, nám ukázal cestu. Dokázal, aké obete sú ľudia schopní priniesť, ak takúto správnu cestu rozpoznali. Jeho osloboditeľské dielo v Indii je živým svedectvom, že vôľa podoprená o pevné presvedčenie je silnejšia než zdanlivo nepremožiteľná materiálna moc.

(text z 20. 9. 1952, zdroj: Jak vidím svět, 1993, nakladatelství Lidových novin, Praha)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore