tarotová karta veža

Ako ďalej s našou civilizáciou

Dr. Dušan Piršel v rozhovore s Mariánom Moravčíkom

DP: V ostatnom čase, keď pozorujem súčasnú dobu a problémy ako napríklad  pandémiu, klimatické zmeny, kladiem si otázku, či nemôže nastať zánik civilizácie. Samozrejme, že nedokážem vyčerpávajúco rozmýšľať v dimenziách civilizácie a máme dosť problémov aj so Slovenskom. Ale priznám sa, že ma vždy  lákali zániky a pády veľkých ríš, pre laikov sú tieto procesy čiastočne nepochopiteľné, až tajomné.

MM: Myslím si, že naša západná civilizácia, v ktorej sme ako deti vyrastali, nám práve zaniká pred očami. Možno už zanikla celkom.

DP: Smrť je v tejto spoločnosti prehra, ako chudoba, porážka, krach, choroba. To sa vo víťazne naladenej spoločnosti nenosí. Neberieme zánik ako súčasť života. 

V tejto súvislosti ma zaujalo stanovisko môjho priateľa pána docenta Bielika: „Otázka je správna, aj odpoveď. Naša civilizácia je pred kolapsom, ale smrť je ešte určite ďaleko.“

MM: Nepočúva sa to ľahko. Človeku nie je veselo, keď vidí, ako sa rúcajú veci, ktoré „pomáhal stavať“. Vy by ste to ešte urýchlili?

DP: Ja si myslím, že tak, ako sa niekedy zaplní harddisk v počítači a najlepšou voľbou je vymazať ho a preformátovať, tak aj naša civilizácia sa bude musieť preformátovať, ale neviem, či podľa súčasných „lodivodov“ alebo podľa prastarých zákonov prírody.

Osobne pociťujem z dnešného stavu výrazne rastúcu frustráciu aj v sebe aj vo svojom okolí, už to trvá príliš dlho a svetielko na konci tunela len občas blikoce ako dohárajúca sviečka. Nie sú ani k dispozícii vodcovské typy s víziou, pre ktorú by nadchli väčšinu obyvateľstva…

MM: Presne to je ono! Keď nevieme, kam smerujeme, nemáme potuchy, čo z minulosti si máme zobrať so sebou, a čo už nebudeme potrebovať. Dobre ste pomenovali aj to, že súčasná svetová elita, na rozdiel od tisícročných tradícií našej civilizácie, prestala mať pokoru voči prírodným zákonom. Ako keby si mysleli, že so svetom si môžu robiť, čo chcú.

Loading spinner

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WC Captcha 96 − 94 =

Scroll to Top