Aká je šanca, že sa podarí ozdraviť zdravotníctvo?

Ilustračné foto: Marián Moravčík

Obrázok je len ilustračný, nesúvisí priamo s textom.

Viem, že Slovensko nie je sebestačný ostrov a sme veľmi závislí od celkových (módne globálnych) trendov a zmien. Vnímam to tak, že ako sa bude postupne zhoršovať sociálno-ekonomická situácia ľudstva (v dôsledku klimatickej krízy, vyčerpania zdrojov, vyčerpania úrodnosti pôd, nekonečne rastúcej chamtivosti elít atď.), bude sa polarizovať aj spoločnosť a bude sa zužovať stredná vrstva.
 
Pre ňu budú naďalej k dispozícii kvalitnejšie súkromné služby, pre ostatných zostanú len biedne a vytunelované verejné služby. Aj v zdravotníctve. Niektorými oligarchami naakumulovaný kapitál si bude ďalej hľadať cesty, ako zarábať viac a viac – okrem vytunelovania verejných zdrojov je na to priestor napr. aj v zdravotníctve.
 
Oni vedia, že za zdravie sú chorí a trpiaci ľudia ochotní zaplatiť aj tie posledné peniaze, čo im ešte zostali.
 
Jednoducho povedané, zarábať na zdraví (presnejšie na chorobách – o zdravého človeka nemá nikto v zdravotníctve záujem) či slobode konkrétnych ľudí je pre časť oligarchie neodolateľná príležitosť.

Dušan Piršel

Dodatok Mariána Moravčíka:

Je to tak, vedia, že za zdravie sú ľudia ochotní platiť akékoľvek sumy. Bežnému človeku, keď zaplatí všetky nutné pravidelné platby a urobí nákupy životne dôležitých vecí, už veľa v peňaženke neostane. Takže pre tých „obchodníkov so zdravím“ sú bežní ľudia ekonomicky nezaujímaví. Oveľa sľubnejšie, než budovanie rozsiahlych regionálnych zdravotných systémov, ktoré by boli ziskové len zázrakom, sa im oplatí budovať špičkové pracoviská a poskytovať závratne drahé služby. Lebo treba, aby ľudia nielen chceli platiť, ale aj aby mali z čoho.

Podľa mňa už ten postoj, že zdravotníctvo by malo byť ziskové, je absurdný. Choroba je vždy strata. Pre pacienta aj pre spoločnosť. Tí, čo na tom chcú zarábať sú podobní ako v prírode žrúti mršín.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore