A čo takto kult krásy duše a zdravého rozumu?

V súvislosti s nedávnou medializáciou dcéry prezidentky Čaputovej, ale aj zúrivým honom liberálnych médií na poslanca Tarabu, kvôli jeho statusu na FB, som si spomenula na starý článok spred mnohých rokov…

Dnes som sa dozvedela od známej, že jej 11 ročná vnučka má problémy s príjimaním potravy a bojí sa o ňu, či nemá mentálnu anorexiu. Neprajem nikomu vidieť v očiach tej ženy zúfalstvo a strach o to dieťa. Pretože 11-ročný človiečik je ešte stále dieťa a dievčatko v takom veku by nemalo riešiť to, že je tlsté, škaredé a menejcenné. Malo by sa učiť, hrať a zabávať s kamarátmi, malo by si užívať detstvo.

Táto doba priniesla kult krásy a mladosti. Ako vidno, už malé deti riešia svoj výzor, mladé dievčatá chcú byť štíhle ako modelky, ženy chodia omietnuté vrstvou mejkapu, chlapci sa chcú podobať svojim športovým ideálom, z mladých mužov sa stávajú hipsteri, alebo metrosexuáli. Vačšina sa zaujíma o svoj vzhľad. Ak niekto nie je dokonalý, je terčom posmeškov, ohovárania či dokonca šikany. Kozmetický a módny priemysel či plastická chirurgia žnú obrovské úspechy a zisky.

Dokonca som pred časom videla na jednej tv stanici súťaž krásy malinkých 2 až 3-ročných dievčatiek, ktoré boli vymaľované, vyčesané a vyobliekané ako dospelé ženy, neviem či si takto riešili nejaké komplexy ich matky, ale bolo to desivé… Je morálnym barbarstvom brať takýmto spôsobom deťom ich detstvo, bezstarostnosť, najkrajší čas života.

.

Väčšina ľudí pod tlakom médií rieši hlavne svoj vzhľad. Stačí si prebehnúť letmo aj tento portál a dobré rady a super krásne ženy aj tu majú svoje miesto. Je úplne prirodzené, že sa chceme páčiť tým druhým, ale zabúdame aj na duševnú krásu a tá je oveľa dôležitejšia ako tá telesná. To aké máme vlastnosti, čo vyžarujeme, akí naozaj sme bez pretvarovania sa, ako vnímame svet okolo nás, ako vnímame ľudí a vyjadrujeme sa o nich. Či sme empatickí, máme sociálne cítenie, aké morálne hodnoty vyznávame, či dokážeme milovať iných a nielen seba. Či sme vtipní, láskaví, ústretoví k iným.

Prečo neriešime svoje vlastné vzdelávanie sa? Človek nemusí mať nevyhnutne vysokoškolskú školu, ale mal by sa vzdelávať celý život, učiť sa nové veci, mať všeobecný prehľad a nestagnovať.

Dnešná doba priniesla obrovský úpadok morálnych hodnôt a preferovanie rôznych pseudohodnôt, ktoré ani nie sú hodnotami v pravom slova zmysle. Vedia dnešní mladí muži, čo to znamená česť, statočnosť a slovo muža? Dokázali by ísť bojovať za ideály, rodinu, vlasť, ak by to bolo potrebné? Načo bude ženám krása, keď nám reálne hrozí, že ju budeme nosiť pod burkou? Musia ženy po pár mesiacoch po pôrode vyzerať ako modelky a herečky? Nie je to, že priviedli na svet krásne zdravé dieťa, starajú sa oň a vychovávajú ho viac ako diktát módnych ikon?

Dokážeme mať ešte svoj vlastný názor, alebo sa len jednoducho necháme ovplyvňovať tým, čo chcú iní? Dokážeme byť samými sebou? Áno, keď dáme prednosť zdravému rozumu a pravým hodnotám.

Devana, Slnovratovo 5. 8. 2016

Návrat hore